ADS
ADS

10 نشانه هشداردهنده جدی در بروز آلزايمر

آلزايمر نوعي از اختلال مشاعر است كه موجب بروز مشكلات حافظه‌اي، رفتاري و فكري مي‌شود.

10 نشانه هشداردهنده جدی در بروز آلزايمر

به گزارش ايسنا، علائم اين بيماري معمولا به كندي پيشرفت مي‌كنند و به مرور زمان وخيم‌تر مي‌شود تا جايي كه دركار‌هاي عادي روزانه و زندگي روز‌مره اختلال ايجاد مي‌كند.

بنا برگزارش سايت انجمن جهاني آلزايمر، 10 نشانه هشداردهنده اين بيماري عبارتند از:

1ـ تضعيف حافظه و بروز حالت‌هاي فراموشي كه زندگي روزمره را مختل مي‌كند.

يكي از شايعترين علائم آلزايمر از دست دادن حافظه بويژه فراموش‌ كردن اطلاعاتي است كه فرد بيمار اخيرا آن‌ها را به خاطر سپرده است. ساير موارد شامل فراموش‌ كردن تاريخ‌ها و رويد‌ادهاي مهم، پرسيدن مكرر اطلاعات مشابه و وابستگي به وسايلي مثل دفتر يادداشت و لوازم الكترونيكي براي به ياد‌آوردن موضوعات معمولي هستند.

2ـ چالش در برنامه‌ريزي يا حل مسائل.

برخي افراد ممكن است تغييراتي را در توانايي‌شان براي برنامه‌ريزي يا كاركردن با اعداد و ارقام تجربه كنند. آن‌ها اغلب رسيدگي به صورت حساب‌هاي ماهانه را فراموش مي‌كنند و در تمركز كردن و انجام كارهاي طولاني‌تر با مشكل مواجه مي‌شوند.

3ـ مشكل در انجام كارهاي معمول و ساده در منزل، محل كار و حتي تفريحات.

مبتلايان به آلزايمر اغلب در انجام و تكميل كارهاي روزانه و معمول با مشكل مواجه مي‌شوند. آن‌ها حتي براي رانندگي كردن تا يك مقصد آشنا، مديريت هزينه‌هاي كاري و يا به يا‌دآوردن قوانين بازي‌هاي مورد علاقه‌شان دچار مشكل مي‌شوند.

4ـ سردرگم شدن در زمان و مكان

مبتلايان به آلزايمر نمي‌توانند تاريخ‌ها، فصول و گذر زمان را دنبال كنند. آن‌ها گاهي فراموش‌مي‌كنند كه كجا هستند و چگونه خود را به اين محل رسانده‌اند.

5ـ مشكل در درك تصاوير

در برخي از افراد داشتن مشكل بينايي در واقع نشانه‌اي از آلزايمر است. آن‌ها هم‌چنين در خواندن، تشخيص مسافت و رنگ و تضاد نورها مشكل پيدا مي‌كنند. گاهي اوقات وقتي مقابل آيينه قرار مي‌گيرند، تصور مي‌كنند فرد ديگري مقابل آن‌ها ايستاده و درك نمي‌كنند كه تصوير خودشان است.

6ـ پيدا كردن مشكلات تازه با واژه‌ها در گفتن يا نوشتن

مبتلايان به آلزايمر در دنبال كردن يا پيوستن به يك گفت‌وگو ناتوان مي‌شوند، آنها گاهي در حين گفت‌وگو متوقف مي‌شوند و براي ادامه صحبت‌هاي خود هيچ ايده‌اي ندارند و دائم جملات مشابهي را تكرار مي‌كنند. هم‌چنين در پيدا كردن واژه‌هاي مناسب در بين مكالمه خود ناتوان مي‌شوند.

7ـ گذاشتن اشياء در جاي غيرمعمول و از دست دادن توان رديابي مجدد براي پيدا كردن آن‌ها.

بيماران آلزايمري اغلب وسايل خود را در جاهاي غيرمعمولي مي‌گذارند و بعد جاي آن‌ها را فراموش مي‌كنند. به علاوه حتي توان آن را ندارند كه با رجوع به حافظه خود جاي قرار دادن وسيله‌ مورد نظر را رديابي كنند.

8‌ـ ضعف‌ و ناتواني در قضاوت و تصميم‌گيري

بيماران مبتلا به آلزايمر اغلب در قضاوت و تصميم‌گيري دستخوش تغييراتي مي‌شوند كه توان‌ آن‌ها را در اين زمينه‌ها كاهش مي‌دهد.

9ـ عقب نشيني از فعاليت‌هاي كاري و اجتماعي

اين بيماران به تدريج خود را از برنامه‌هاي گروهي و فعاليت‌هاي اجتماعي و ورزشي كنار مي‌كشند.

10‌ـ تغيير در خلق‌ و خو وشخصيت.

ويژگي‌هاي شخصيتي و خلق‌ وخوي اين بيماران نيز تغيير مي‌كند. آن‌ها دچار سردرگمي، ترديد و ظن، افسردگي، ترس واضطراب مي‌شوند و به سادگي در شرايط مختلف آشفته و پريشان مي‌شوند.

بازنشر : آلامتو

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید