مجله آلامتو

یک رژیم غذایی ایتالیایی داشته باشید !

در ميان عادت‌هاي غذايي مختلف مردم در ساير کشورها، ايتاليايي‌ها عادت‌هاي بسيار خوبي دارند که در اينجا به 4 مورد از آنها اشاره مي‌کنيم:

  • روغن مصرفي‌شان، روغن‌زيتون است

روغن‌هاي غيراشباع تک‌‌زنجيره‌ از جمله بهترين روغن‌ها هستند که در صدر جدول طبقه‌بندي اين گروه غذايي قرار مي‌گيرند. در راس اين گروه از روغن‌ها، روغن زيتون قرار دارد. در کل،
30 درصد انرژي روزانه هر فرد مي‌تواند از چربي‌ها تامين‌ شود که از اين 30 درصد بهتر است 15 درصد از روغن‌هاي غيراشباع تک‌زنجيره‌اي باشد. ايتاليايي‌ها، يکي از بهترين روغن‌ها را در برنامه‌غذايي‌شان گنجانده‌اند اما نکته‌اي که نبايد فراموش کرد اينکه حتي روغن‌هاي بسيار مفيد هم بايد به اندازه مصرف شوند در غير اين صورت انرژي مازادي که به بدن مي‌رسد عامل بروز چاقي و مشکلات قلبي‌-عروقي و… خواهد شد. نکته ديگر اينکه تمام روغن‌هاي مايع از جمله روغن زيتون در مقابل حرارت بالا مقاوم نيستند بنابراين نبايد از اين روغن براي سرخ کردن استفاده کرد.

  •  زمان پخت غذاهايشان کوتاه است

اين هم يکي ديگر از عادت‌هاي بسيار خوب ايتاليايي‌هاست؛ وقتي غذايي سريع پخته مي‌شود، ريزمغذي‌ها به خصوص ويتامين‌ها و موادمعدني در آن حفظ مي‌شوند ولي غذايي که زمان پخت طولاني دارد مثل انواع خورش‌هاي ايراني که نصف روز روي اجاق مي‌ماند تا جا بيفتد، بخشي از ويتامين‌هاي موجود در خود را از دست خواهد داد.

  • زمان غذا خوردنشان طولاني است.

اين عادت مي‌تواند هم خوب و هم بد باشد. به شرطي خوب است که ديس اصلي غذا سر ميز نباشد و فرد به خاطر صحبت و اتمام بشقاب غذا، دوباره بشقابش را پر نکند. براي آنکه به فرد احساس سيري دست دهد، 20 دقيقه زمان لازم است. اگر بشقاب غذا را کشيديم و طي ميل کردن آن با هم صحبت کرديم، عادت خوبي است اما اگر ديس غذا سر ميز باشد و افراد دور ميز حين صحبت‌کردن‌ متوجه ميزان غذاخوردنشان نباشند و مرتب غذا بخورند عادت خوبي نخواهد بود.

  • دسر مورد علاقه‌شان بستني است

به‌طور کلي موادغذايي شيرين سريع‌تر از ساير خوراکي‌ها از معده عبور مي‌کنند. بستني‌خوردن بعد از غذا اشکالي ندارد به شرط آنکه انرژي دريافتي از غذاي اصلي بالا نباشد. اگر وعده اصلي، انرژي زيادي به بدن برساند و بعد بستني بخوريم تا غذا سريع‌تر هضم شود، عادت درستي نيست. گرچه بستني به هضم غذاي سنگين مصرفي کمک مي‌کند اما انرژي دريافتي حاصل از خوردن آن، مي‌تواند باعث چاقي و اضافه‌وزن شود.

 

منبع : Salamat.ir

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

3 دیدگاه

نظر خود را بیان کنید