مجله آلامتو

گزارشی درباره تجاوزهای گروهی اخیر به زنان +جدول

 

بهار 90 از لحاظی، بهار متفاوتی برای دستگاه قضایی و نیروی انتظامی بود. در این فصل، بزرگترین پرونده های تجاوز جمعی در نقاط مختلف ایران، مطرح شد و برخی از آنها روزها به عنوان اصلی ترین اخبار حوزه جرم و جنایت، در روزنامه ها منتشر می شد.

سیماب:بازخوانی پرونده های مختلف این جرایم نشان می دهد قربانیان، همگی زن بوده و در هجوم های گروهی عده ای از مردان، مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند. هر چند در برخی از این پرونده ها، دستگاه قضایی هنوز به قطعیت نمی تواند نظر بدهد که جرم تجاوز با خشونت یا به تعبیر حقوقی آن “زنای به عنف” به وقوع پیوسته، ولی اکثر این جنایتها نشان می دهد تبانی عده ای از مردان در وقوع جرم عامل مشترک تمام این جنایتها بوده، ولی یک عامل دیگر نیز در روایدادهای پس از این جرایم، مشترک است: اطلاع رسانی ناقص، توام با مصلحت سنجی و بسیار اشتباه در ماجراهای مربوط به تجاوزهای گروهی توسط مقامام رسمی.

به طور مثال در حوادثی مانند جنایت خمینی شهر، ابتدا عنوان شد قربانیان زنهای بی حجابی بودند که باعث تحریک متجاوزان شدند و هیچ گونه رابطه خانوادگی با مردانی که دست و پایشان بسته شده بود، نداشتند، ولی پس از گذشت روزها، جانشین رئیس پلیس کشور، نسبتهای خانوادگی را بین مردان و زنان قربانی در جنایت خمینی شهر، تایید کرد.

در رویداد مربوط به حادثه کاشمر نیز، ابتدا از تریبون نماز جمعه کاشمر اعلام شد تجاوز گروهی در منطقه روستای قوژد از توابع این شهرستان به وجود آمده که دستگاه قضایی در رسیدگی به آن تعلل می کند ولی بعد از مدتی، مقامات رسمی قوه قضائیه با زیر سئوال بردن وقوع جرم تجاوز، عنوان کردند هنوز هیچ دلیلی در پرونده برای این که مطمئن باشند حادثه کاشمر، زنای به عنف است، وجود ندارد.

همچنین در بهار امسال تعدادی از متجاوزان به عنف، در ملاء عام به دار آویخته شدند. از جمله در اول اردیبهشت 90، 4 نفر از متجاوزان به عنف در بندرعباس، اعدام شدند. هفته جاری نیز در سیستان و بلوچستان، 3 نفر به اتهامات مختلف از جمله تجاوز به عنف، اعدام شدند.

در جداول زیر، برخی اطلاعات برخی از تجاوزات گروهی که در بهار 90، به رسانه ها راه یافت، بازخوانی شده است:

نام پرونده

محل وقوع

زمان وقوع

خلاصه پرونده

جنایت تجاوز جمعی

ابتدا عنوان شد روستای اصغر آباد از روستاهای جنوب خمینی شهر واقع در استان اصفهان که بعد از مدتی این مسئله تکذیب شد و پرونده به عنوان جنایت خیابان 45 متری خمینی شهر شهرت یافت

خرداد 90

14 نفر از اهالی خمینی شهر، با حمله به یک مهمانی در باغی واقع در این شهر، دست و پای مردان را می بندند و زنان را به مکان دیگری منتقل می کنند و به آنان تجاوز می کنند. 9 نفر از این افراد دستگیر و 3 نفر متواری هستند. این موضوع، خشم اهالی را برانگیخت و با اجتماع مقابل ارگانهای دولتی این شهرستان، خواستار مجازات عاملان شدند.

جنایت تجاوز جمعی

استان گلستان

اعلام نشده

دختری توسط دو نفر مرد ربوده می شود و پس از تجاوزات مکرر در جنگلهای گلستان، به قتل می رسد.

یک پزشک زن جوان و مجرد در خانه بهداشت یکی از روستاهای بندرگز خدمت می کرد که مورد تجاوز گروهی قرار گرفت. شاکی ابتدا جرایم این افراد را سرقت عنوان کرده و پس از مدتی، اتهام تجاوز وارد کرد که با اقرار متهمان، اتهام، اثبات شد

حادثه کاشمر

روستای قوژد، شهرستان کاشمر، استان خراسان رضوی

اردیبهشت 90

تعدادی از روستائیان کاشمر که حداقل11نفر آنها شناسایی و بازداشت شدند، مزاحم زنی در جاده روستای قوژد می شوند، دادگستری خراسان رضوی می گوید هنوز وقوع زنای به عنف از سوی متهمان ثابت نشده، هر چند امام جمعه کاشمر در خطبه های نماز جمعه، از وقوع تجاوز گروهی در این روستا خبر داد.

جدول مربوط به قربانیان

نام پرونده

تعدادقربانیان

توضیحات درباره قربانی

وضعیت قربانیان

خمینی شهر

10 نفر

این قربانیان مرد و زن اند. اعلام شده آنها 4 زوج و دو خواهر و برادر بوده اند.

قربانیان در یک مهمانی خانوادگی در یک باغ، مشغول شادمانی بودند که با حمله متجاوزان روبرو می شوند. دست و پای مردان بسته می شود و زنان مورد تجاوز قرار می گیرند.

تجاوزهای استان گلستان

دو نفر

قربانی پرونده اول، یک پزشک زن خانواده است.

قربانی پرونده دوم، یکی از دختران ساکن در استان گلستان عنوان شده است

پزشک زن، ابتدا منکر وقوع تجاوز می شود و پس از مدتی، اعلام می کرد متهمان به وی تجاوز کرده اند.

در پرونده دوم، دختر قربانی، مکررا مورد تجاوز قرار می گیرد و پس از مدتی به قتل می رسد و جسدش در جنگل رها می شود

حادثه روستای قوژد کاشمر

یک نفر

شاکی خانمی ساکن کاشمر است که به شغل آرایشگری اشتغال دارد و دارای همسری معتاد و مادر 2 فرزند است

در حال حاضر، این زن به اتهام تجاوز به عنف از اشخاصی که به وی حمله کرده اند، شاکی است.

جدول مربوط به متهمان

نام پرونده

تعداد متهمان

توضیحات درباره متهمان

وضعیت قربانیان

تجاوز گروهی خمینی شهر اصفهان

14 نفر

برخی از متهمان، دارای سوابق شرارت متعدد در پرونده خود هستند. آنها با قمه و چوب به باغ حمله کرده و پس از بستن دست و پای مردان، به زنان تجاوز می کنند و بلافاصله می گریزند.

4 نفر از این افراد در روزهای ابتدای وقوع جرم، دستگیر و بقیه متواری می شوند. پس از تکثیر گسترده عکس و اسامی آنان در منطقه، 3 نفر شناسایی و دستگیر می شود. 3 نفر دیگر نیز هنگام خروج از مرز دستگیر می شوند. یک تن از متهمان نیز به صورت انفرادی در اصفهان دستگیر می شود و بقیه کماکان مخفی هستند.

تجاوزات استان گلستان

6 نفر

در پرونده مربوط به پزشک خانواده، 4 نفر از اهالی یک روستا به عنوان مراجعه به پزشک، پزشک زن روستا را مورد آزار و اذیت قرار می دهند.

در پرونده دوم، دو مرد، قربانی را می ربایند.

6 نفر متهم یاد شده دستگیر شده و به جرایم خود اعتراف کرده اند و در انتظار اجرای حکم به سر می برند.

حادثه روستای قوژد کاشمر

بیش از 11 نفر

با وجود اعلام حدود 18 نفر د رحال حاضر 11 نفر بازداشت و تعدادی متواری هستند تعداد متهمان به صورت رسمی اعلام نشده است.

ابتدا 13نفر بازداشت که 2 نفر آزاد شدند. هنوز این پرونده متهمان شناسایی نشده نیز دارد که گفته می شود متواری هستند.

جدول اظهارات افراد

نام پرونده

نام

سمت/عنوان

خلاصه اظهارات

روستای قوژد و خمینی شهر

ابراهیم رئیسی

معاون اول قوه قضائیه

درباره موضوع کاشمر و خمینی شهر، اراده ای جدی در دستگاه قضایی وجود دارد که برخورد عبرت آموزی صورت گیرد. دستگاه قضایی، مصمم است برای برخورد شدید با این اخلالگران، اشرار و افرادی که مبادرت به این جرایم کرده اند. در زمان کوتاهی وعده می دهم شاهد اجرای احکام الهی باشید.

روستای قوژد کاشمر

قاسم یعقوبی

امام جمعه کاشمر

کسانی که به صورت گروهی ، سازماندهی شده و با سلاح به نوامیس مردم تجاوز می‌کنند مصداق روشن مفسد فی‌الارض هستند. دستگاه قضایی و نیروی انتظامی باید به موقع وارد عمل شوند زیرا اگر مردم ببینند دستگاه قضا و نیروی انتظامی توان و فرصت این کار را ندارند خود وارد عمل خواهند شد. اگر مردم ببینند در روز روشن به ناموسشان تجاوز می‌شود و کسی نیست که برخود کند. در این شرایط هرج و مرج به وجود می آید که اثرات آن بدتر است. هنوز هیچ کاری برای پرونده نشده و نظرم، همان است که در نماز جمعه گفتم.

خمینی شهر

بابک رزم‌ساز

معاون دادستان تهران

حجاب نداشتن قربانی، توجیه‌گر عمل متجاوز به عنف نیست. اگر پدیده‌ای خشن مانند تجاوز به عنف را به نداشتن حجاب قربانیان منسوب کنیم، نوعی بدآموزی را در جامعه ترویج کرده‌ایم و به زبان آوردن چنین دلایلی، در واقع جفا به تمام نگاه‌های علمی و کارشناسی به عوامل پدیدآورنده جرایم است. نداشتن حجاب قربانی، توجیه‌گر عمل تجاوز به عنف نیست و طرح این قبیل مطالب باعث می‌شود هر کس عمل خودش را با توجه به نداشتن حجاب طرف مقابل، توجیه کند و به این طریق از زیر بار مجازات رها شود.

روستای قوژد

حسن شریعتی

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی

ما 13 نفر متهم را بازداشت کردیم و 2 نفر کاملا در روزهای اول بررسی بیگناه بودند و آزاد شدند. 11 نفر هم اکنون بازداشتند. تاکنون ثابت نشده که این افراد تجاوز به خانم شاکی کرده و یا زنا حتی توسط یک نفر به وقوع پیوسته. در پرونده هنوز هیچ دلیل و مدرکی وجود ندارد. البته تعدادی از متهمان که در مراحل بعد معرفی شدند، الان متواری هستند و ماموران انتظامی در پی بازداشت آنها هستند.

حادثه روستای قوژد

مجید ابهری

رفتار شناس و محقق قضایی

11 نفر از جوانان روستایی بین 18 تا 23 سال، قربانی را دوره می کنند و 3 یا 4 تن از آنان به این زن تجاوز می کنند .

حادثه خمینی شهر

موسی سالمی

امام جمعه خمینی شهر

البته آنها هم که مورد تجاوز قرار گرفته اند آدم های علیه السلامی نبوده اند، این ۱۴ نفری که فقط ۲ نفرشان خانواده بوده اند برای پارتی به شهر ما آمده بودند و با شراب خواری و رقاصی یک عده دیگر را هم تحریک نمودند که باید در جای خودش به این جرایم هم رسیدگی شود

حادثه خمینی شهر

سرهنگ حسین حسین زاده

رئیس پلیس آگاهی اصفهان

اگر آنها (قربانیان) لباس مناسب داشتند شاید اینطوری نمی‌شد. پلیس اعتقاد دارد که بسیاری از بزه‌دیدگان، خود موجب بروز پدیده مجرمانه می شوند، به طوری که اگر در این حادثه خانم ها حد اقل حجاب را در این باغ رعایت کرده بودند، شاید مورد آزار و اذیت قرار نمی گرفتند.

درباره جنایات گلستان

احمد فاضلیان

رئیس کل دادگستری گلستان

برای جنایات گلستان، در استان دادگاه ویژه تشکیل و رسیدگی فوق العاده انجام شده است. ما مجری قانون هستیم و افراط و تفریط های ماموران قانون را نیز قبول نداریم.

جنایات گلستان

عباس پوریانی

دادستان گلستان

پرونده متهمان در شعبه سوم کیفری استان در حال رسیدگی است که پس از قطعیت اتهام و تکمیل مستندات، حکم اعدام درباره آنها اجرا خواهد شد. به زودی شاهد اجرای حکم افراد خاطی و متجاوزین به عنف در استان خواهیم بود.

گردآوری: آلامتو

منبع:seemab.ir
به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید