مجله آلامتو

همانطور که در خبر ها شنیده اید از سه شنبه(۵ بهمن ماه) دارندگان چک پول های ۱۰۰ هزار تومانی تنها با ارائه کارت ملی و امضاء ، می باید این چک پول ها را خرج کنند.

به گزارش سایت تکناز این به آن معنی است که این چک پول ها به مرور زمان از چرخه مالی کشور خارج خواهند شد و به موزه مجموعه داران قدیمی خواهند پیوست.

اما چک پول های ۱۰۰ هزار تومانی دارای چه مشخصاتی هستند؟

مبلغ اسمی: ۱۰۰۰،۰۰۰ ریال

رنگ :رنگ غالب ایران چک یک میلیون ریالی قهوه ای روشن است

ابعاد: ۷۵ در۱۶۰ میلیمتر

مشخصات روی چک:

۱- طرح روی ایران چک، قسمتی از بنای تخت جمشید است.

۲- واترمارک تصویر فردوسی درسمت چپ و در خمیره و کاغذ که درمقابل نور از دوطرف ایران چک قابل رؤیت می باشد.

۳- نخ امنیتی پنجره ای که از نوع هولوگرام وبا نوشته ۱۰۰۰,۰۰۰ به صورت بی رنگ در بطن نخ می باشد.

۴- نخ امنیتی پنهان که درون کاغذ قرارگرفته و از نوع فلورسنت و با نوشته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.

۵- فیبرهای مرئی که در سطح چک پراکنده است و بدون هیچگونه ابزاری قابل مشاهده است.

۶-در بردر بالای طرح تخت جمشید عبارت (IRAN CHEQUE 100) بصورت مخفی وجود دارد که با تغییر زاویه در مقابل چشم قابل رؤیت می باشد.

۷-کلیه نقاطی که به رنگ قهوه ای روشن روی ایران چک نشان داده شده است چاپ برجسته می باشند که با انگشتان دست به سهولت قابل لمس و شناسائی است.

۸- دارای شماره امنیتی فارسی درقسمت بالا سمت راست که در مقابل اشعه ماوراء بنفش به رنگ طلایی تغییر می یابد. همچنین دارای شماره سریال (MICR) با قابلیت کنترل ماشینی درقسمت پائین سمت چپ می باشد.

۹- برای چاپ آرم بانک مرکزی در قسمت وسط سطح چک از مرکب حرارتی استفاده شده به گونه ای که با لمس انگشتان دست و افزایش گرما طرح مذکور ناپدید و پس از سردشدن مجدد ظاهر می گردد.

۱۰- طرح ( see through نوع اول) در سمت چپ ایران چک عدد ۱۰۰۰,۰۰۰در پشت و روی چک به صورت عمودی و ناقص چاپ گردیده که با قراردادن چک در مقابل نورعدد ۱۰۰۰,۰۰۰ بطور کامل رؤیت می شود.

۱۱- مرکب ضد کپی- درطرح( see through نوع دوم) واقع در زیربنای تخت جمشید مرکب نارنجی رنگ در کپی رنگی از ایران چک به رنگ قهوه ای کم رنگ تغییر می یابد.

مشخصات پشت ایران چک:

۱- در سمت چپ قسمت وسط عدد ۱۰۰ بصورت نامرئی وجود دارد که با تابش اشعه ماوراء بنفش قابل رویت است.۲- قسمتهایی از پشت چک در مقابل اشعه ماوراء بنفش به رنگ سبز روشن تغییر می‌یابد.

بانک مرکزی عنوان می کند که به منظور رفع مشکلات ناشی از انتشار چک پولهای بانکی و تسهیل بیشتر مبادلات در کشور در پی مصوبه هیئت وزیران مبادرت به انتشار چک پولها می کند. البته بانک مرکزی سیاست چاپ ایران چک توسط این بانک را سیاستی موقتی عنوان کرده بود.

برای اولین بار در مردادماه سال ۸۷ چک پولهای بانک مرکزی روانه بازار و جایگزین ایران چکهای متعدد و بدون پشتوانه بانکها شد.

بانک مرکزی دلیل جمع آوری چک پول های ۱۰۰ هزار تومانی را مبارزه با پولشویی عنوان کرده است.

در قوانین و دستورالعملهای مربوطه در بانک مرکزی برای انتشار چک پول هیچگونه دستورالعملی مبنی بر انتشار ایران چک توسط این بانک وجود ندارد و تمام مقررات در این زمینه از جمله نحوه انتشار، خرید و فروش و سایر مقررات خطاب به بانکها است.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید