مجله آلامتو

چند درصد فوتبالیست‌های ایرانی باسوادند؟

این اعتراف تلخ از سوی یکی از مقامات مسئول نشان دهنده سطح پایین دانش در میان فوتبالیست‌ها بود که درآمد ماهانه میلیونی دارند.

 
تماشاگر نوشت: آمار بازیکنان تحصیل کرده فوتبال ما به شدت نگران‌کننده است؛ طبق اعلام رئیس کمیته فرهنگی سازمان لیگ‌برتر فوتبال فقط یک درصد فوتبالیست‌ها تحصیل کرده هستند.

 
دو سال قبل احمدی یکی از مسئولان سازمان لیگ که نامش کمتر به گوش خبرنگاران ورزشی خورده در گفت‌وگویی با یکی از خبرگزاری‌های رسمی کشور گفت: «متأسفانه با آماری که در این زمینه استخراج کردیم متوجه شدیم فقط یک درصد فوتبالیست‌های ما تحصیل کرده هستند و 64 درصد آن‌ها در سطح زیردیپلم قرار دارند. با توجه به فقر سواد در فوتبال تلاش کردیم تا از نظر معنوی این خلاء را پر کنیم.»
این اعتراف تلخ از سوی یکی از مقامات مسئول نشان دهنده سطح پایین دانش در میان فوتبالیست‌ها بود که درآمد ماهانه میلیونی دارند. البته این تمام داستان نیست؛ در میان همین فوتبالیست‌ها افرادی هستند که به مقوله دانش توجه ویژه داشته و به مدارج عالی نیز رسیدند.
 
کاپیتان پرسپولیس در اصفهان درس‌خوان بود
کاپیتان پرسپولیس در لیگ دهم را باید یکی از آن دسته بچه درس‌خوان‌های فوتبال دانست. سپهر حیدری به تازگی موفق به اخذ مدرگ کارشناسی در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد نجف‌آباد شد. البته رسیدن به مدرک تحصیلی لیسانس سپهر را ارضا نکرد و وی تحصیلاتش را در مقطع فوق‌لیسانس نیز ادامه داد. حضور در تمرینات پرسپولیس کار سپهر را برای ادامه تحصیل با مشکلاتی روبه‌رو کرد اما او با هر مشقتی که بود واحدهای درسی‌اش را با نمره بالا پاس کرد. دوستان سپهر می‌گویند او زمانی که ساکن اصفهان بود از نظر درسی شرایطی به مراتب بهتر از حالا داشت.
 
کسب موفقیت به کمک برادر تحصیل‌کرده
کریم انصاری‌فرد، بازیکن جوان وکم‌حاشیه فوتبال ماست که با وجود مطرح بودن در یکی، دو سال اخیر عنوان با اخلاق‌ترین بازیکن جوان لیگ دهم را هم به خود اختصاص داد. او در زمینه تحصیلی نیز از آن دسته بازیکنان موفق فوتبال ایران است. انصاری‌فرد هم‌اکنون دانشجوی تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد‌اسلامی است و در تلاش است ظرف‌های ماه‌های آینده مدرک لیسانس خود را از داشنگاه دریافت کند. برادر انصاری‌فرد که از مهندسان شناخته شده در بازار آهن است نقش غیرقابل انکاری در موفقیت‌های تحصیلی‌ و ورزشی این بازیکن داشته.
 
فوتبال ایران، برزیلی درس‌خوان هم دارد
فابیو جان‌واریو، هافبک برزیلی تیم‌ فوتبال سپاهان اصفهان علاوه بر این‌که یک بازیک موفق در این تیم است. یک مهندس عمران نیز به حساب می‌اید. او در زمینه تحصیلی کاملاً موفق بود با اخذ مدرک مهندسی خود در حال حاضر یک شرکت عمرانی خصوصاً پروژه ساختمانی شکرت دارد. جان‌واریو علی‌رغم برزیلی بودنش از آن دسته فوتبالیست‌های درس‌خوان ایران به حساب می‌آید.
 
هافبک تراکتوسازی دکترا می‌خواهد
مصطفی اکرامی، هافبک چپ‌پای تیم تراکتورسازی اگر چه نامی آشنا برای اهالی فوتبال نیست اما از بازیکنان فیکس کمالوند در دو فصل اخیر بوده است. اکرامی در زمینه تحصیلات پیشرفت زیادی داشته و تا مقطع کارشناسی ارشد پیش رفته است. این بازیکن که سابقه بازیگری در استقلال و بانک ملی را نیز داراست و در میان فوتبالیست‌ها به بچه ‌درس‌خوان معروف است. اکرامی در گفت‌وگویی کوتاه با خبرنگار ما اعلام کرده و در صورت مهیا شدن شرایط می‌خواهد تا مقطع دکترا نیز ادامه دهد.

 
منبع: Niksalehi.com

گردآوری: آلامتو

 

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

۱ دیدگاه

نظر خود را بیان کنید