مجله آلامتو

رخلاف يك باور عمومي غلط مبني بر اينكه فقط زنان به افسردگي باليني مبتلا مي‌شوند، روانپزشكان تاكيد دارند كه مردان نيز در معرض ابتلا به اين اختلال باليني هستند.

علائم اصلی افسردگي در مردان

به گزارش آلامتو و به نقل از ايسنا، روانپزشكان مي‌گويند: با اين حال علائم افسردگي در مردان مي‌تواند متفاوت از علائم اين بيماري در زنان باشد. بعلاوه مردان خيلي به ندرت مي‌پذيرند كه به اين اختلال مبتلا هستند و خيلي كمتر براي بهبود حال خود به يك متخصص مراجعه مي‌كنند.

به گزارش روزنامه اكسپرس، متخصصان انستيتو ملي سلامت روان در آمريكا در مطالعه جديدي خاطرنشان كردند: اكثر مردان از علائم جسمي ناشي از افسردگي ناآگاه هستند اما اگر اين اختلال تشخيص داده نشده و درمان نشود، مي‌تواند پيامدهاي بسيار نامطلوب و غيرمنتظره‌اي داشته باشد.

برخي از مهمترين و شايعترين علائم و نشانه‌هاي افسردگي در مردان عبارتند از:

-‌ دشواري در تمركز

-‌ عصبانيت و پرخاشگري مداوم و تحريك پذيري

– سوء مصرف مواد به طور مداوم

– از بين رفتن ميل جنسي

– دردهاي مزمن و مشكلات هاضمه‌اي

– بي تعادلي در خواب

– خستگي افراطي و بيش از حد

اغلب مردان مبتلا به افسردگي به سختي مي‌تواند روي كار خود متمركز شوند يا اينكه ناخودآگاه بيشتر ترجيح مي‌دهند روي موضوعات و افكار منفي متمركز شوند. افسردگي توان فرد را براي تفكر شفاف و واضح دچار اختلال مي‌كند و مانع از تصميم گيري‌هاي مناسب و يا انجام كارهاي پيچيده مي‌شود. همچنين برخلاف زنان كه با گريه كردن احساس غم و افسردگي خود را بروز مي‌دهند، مردان اين احساس را با خشم و پرخاشگري ظاهر مي‌كنند. در برخي موارد نيز مردان، افسردگي خود را با نشان دادن خصومت نسبت به يك فرد يا يك موقعيت خاص، تشديد مي‌كنند. بعلاوه مردان افسرده در شرايط عادي، تحريك پذيري بالا و غيرمعمولي دارند.

علاوه بر اينها خواب خيلي زياد يا خيلي كم يك نشانه معمول ديگر افسردگي است. بسياري از بيماران افسرده نيز از احساس دائمي خستگي و رخوت رنج مي‌برند. اكثر آنها يك حس دائمي از خستگي را تجربه مي‌كنند و فاقد انگيزه كافي براي كامل كردن كارهاي روزانه دارند.

بازنشر : آلامتو

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

3 دیدگاه

نظر خود را بیان کنید