مجله آلامتو

stone1

سنگ ها یکی از کم ارزش ترین اشیایی هستند که در طبیعت می توان پیدا کرد و ما به راحتی از کنار آن ها عبور می کنیم و گاهی لگدی هم به آن ها می زنیم اما برخی از همین سنگ های بی ارزش گاهی از عجایب روی زمین به شمار می روند.

“Pyura chilensis” نوعی سنگ عجیب است که در سواحل شیلی به طور فراوان وجود دارد. این سنگ ها در ظاهر بسیار بد چهره و شاید بی ارزش باشند اما اگر از وسط باز شوند تازه زیبایی و اسرار پنهانشان را نشان خواهند داد.

stone3

این سنگ در واقع یک موجود دریایی است که تنها از آب دریا تغذیه می کند و گوشتی قرمز رنگ دارد. قسمت سنگی بدنش نیز برای محافظت از این گوشت است. در شیلی گوشتی که در میان این سنگ وجود دارد را به عنوان یک غذای گران و البته خوشمزه سرو می کنند.

این موجود عجیب با نام “سنگ زنده” نیز شناخته می شود چرا که محققان به این نکته رسیده اند که این سنگ در اصل یک جاندار است و حتی در بدنش خون نیز دیده شده است. در نگاه اول هیچکس متوجه زنده بودن آن نخواهد شد چرا که با سنگ ها هیچ فرقی نمی کند.

این موجود دریایی این روزها در شیلی پرورش هم داده می شود ولی در سواحل نیز به راجتی می توان آن ها را پیدا کرد. بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند در گذشته زیستگاه این موجود کف دریا بوده است که به مرور به ساحل آمده اند.

stone2

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

2 دیدگاه

 1. نیلوفر در

  بله دقیقا حرفم درست بود.این یک جاندار دریایی که حتی در جنوب ایران در سواحل خلیج فارس پیدا میشه
  از شاخه طنابداران
  زیر شاخه دم طنابداران
  رده اسیدی ها ascidiacea(sac animals
  جنس:ciona یا سیسکور آبپاش در یایی با ماهی آب پاش اشتباه نشود
  این موجود از طنابداران اولیه بوده ک با گذشت زمان به مهره داران رسیده و در انها این طناب پشتی به نخاع تبدیل شده و توسط ستون مهره ها حفظ میشود. علاقه مندان به این موظوع میتوانند { دم طنابداران} را مطاله کنند
  با تشکر :
  بلوکات دانشجوی زیست شناسی

 2. نیلوفر در

  با سلام با تشکر از زحماتتون.من فکر میکنم این یه تیکه سنگی که شما میگین مربوط به رده طنابداران اولیه به نام siscoer(آب پاش دریایی باشه).لطفا پی گیری شود

نظر خود را بیان کنید