مجله آلامتو
این روزها و در آستانه سال نو کنار ماهی قرمزهای کنار خیابان می توان گونه نادری را دید که علی رغم ممنوعیت تجارت بین المللی آن به بهایی اندک در بازارهای ایران معامله می شود تا سین هشتم سفره های نوروزی متولد شود.
 
 

 

 

 

گشت و گذاری در خیابان های تهران و برخی شهرهای ایران حکایت از روایتی دردناک برای میراث طبیعی ایران اسلامی است. قصه به خرید و فروش یک گونه منحصر به فرد به صورت آزادانه در کنار ماهی قرمز و دیگر «سین» های سفره هشت سین بر می گردد.

 

 

گونه ای که علی رغم توجه جهانیان به آن در ایران به راحتی از زیستگاه خود جدا می شود تا در تنگ های بلورین روی سفره هفت سین نقش «سین» هشتم را به جای ماهی های قرمز بازی کند.

 

انقراض گونه لرستانی کنار خیابانهای تهران!

سالهاست که خبرگزاری مهر پیشتاز اطلاع رسانی در زمینه این گونه اندمیک لرستان بوده است تا علاوه بر قرارگیری نام این گونه در فهرست سرخ قرارداد حمایت از گونه های طبیعی(سایتس) با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست، پاسگاه محیط بانی نیز برای «سمندر لرستانی» ایجاد شود.

 

 

 

 

 

با این حال این روزها و در آستانه ایام نوروز بازهم سیل قاچاق این گونه منحصر به فرد آغاز شده است تا در کنار ماهی های قرمز کنار خیابان به میراث طبیعی ایران چوب حراج زده شود.

 

یک فعال محیط زیست لرستان در این رابطه به خبرنگار مهر می گوید: متاسفانه در سالهای اخیر و با نزدیک شدن به ایام نوروز یکی از منحصر به فرد ترین گونه هایی که سایه انقراض را بر روی قامت 14 سانتی متری خویش احساس می کند، سمندر لرستانی است.

 

محسن تیزهوش ادامه می دهد: قرار گرفتن زیستگاه این زیستمند دوست داشتنی در بین دو استان خوزستان و لرستان سبب به وجود آمدن مشکلاتی شده به طوریکه قاچاق بیش از حد این ‌گونه به دست سوداگران حیات‌ وحش به یکی از اصلی ترین نگرانی های دوستداران محیط زیست زاگرس تبدیل شده است.

 

چوب حراج بر میراث طبیعی لرستان

وی به حراج این گونه منحصر به فرد برای تبدیل شدن به سین هشتم سفره عید اشاره می کند و می گوید: یکی از دغدغه های مهم دوستداران محیط زیست فروش آزادانه این گونه در معرض خطر انقراض در کنار خیابان و در میان ماهی های سفره هفت سین است!

 

 

این فعال محیط زیست ادامه می دهد: همه ساله و با نزدیک شدن به ایام نوروز عده ای سودجو به طرق مختلف اقدام به صید سمندر کرده و آن را با قیمت هایی همچون سه، شش و یا ده هزار تومان به فروش می رسانند!

 

 

تیزهوش می گوید: سال گذشته و با شروع ایام نوروز سال 90 از شهرهایی همچون تهران، بندرعباس، اهواز و حتی مرکز شهر خرم آباد خبر فروش آزادانه سمندر لرستانی در حالی به گوش می رسید که قانون خرید و فروش این گونه ارزشمند در سراسر جهان ممنوع اعلام شده بود.

 

 

 

 

 

 در یک سال اخیر مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست بارها اعلام کرده اند که خرید و فروش گونه های در معرض خطری همچون سمندر ممنوع بوده و با متخلفان برخورد خواهد شد. این در حالی است که در نوروز امسال فروش سمندر لرستانی در اکثر نقاط کشور نسبت به سالهای گذشته با افزایشی غیر قابل باور روبرو شده بود.
 
 

امروز برای بدبین بودن بسیار دیر شده است؛ حفظ گونه های ارزشمندی همچون سمندر لرستانی به شدت نیازمند همدلی و همفکری تمامی دوستداران و کارشناسان محیط زیست، رسانه و مسئولان امر است.

 
 

 

منبع:mehrnews.com

 

 
به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید