مجله آلامتو

زمان اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری

یک ساعت پس از پایان هر آزمون، سؤالات در پایگاه اینترنتی سازمان سنجش و پاسخنامه آن24ساعت بعد روی این پایگاه قرار می گیرد.


واحد مرکزی خبر:رییس سازمان سنجش آموزش کشور نیمه مرداد را زمان اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری90برای انتخاب رشته اعلام کرد.

سرورالدین پس از بازدید از یکی از حوزه های برگزاری آزمون در دانشگاه علم و صنعت در جمع خبرنگاران افزود: پس از اعلام نتایج اولیه، نیمه دوم شهریور پاسخ نهایی آزمون اعلام خواهد شد.

وی درباره انتشار سؤالات و پاسخنامه آن نیز گفت: یک ساعت پس از پایان هر آزمون، سؤالات در پایگاه اینترنتی سازمان سنجش و پاسخنامه آن24ساعت بعد روی این پایگاه قرار می گیرد.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان این که تاکنون تخلفی در برگزاری این آزمون گزارش نشده است؛ افزود: در بخش سخت افزاری از زمان طراحی، چاپ، ارسال و نگهداری سؤالات همه مراکز مجهز به دوربین است و تصاویر آنها به طور مرتب بازبینی می شود.

سرورالدین با اشاره به این که برای تامین امنیت آزمون سراسری هر سال از شیوه های جدیدتر استفاده می شود گفت: شخصی سازی دفترچه پرسش ها کمک زیادی به امنیت می کند به این ترتیب که سؤالات به نام هر داوطلب در کیسه ای قرار داده شده است و روز برگزاری آزمون توزیع می شود.

وی افزود: به این ترتیب هیچگونه امکان تقلب و جابجایی دفترچه آزمون وجود ندارد و از مرکز چاپ دفترچه تا زمان توزیع به داوطلب هیچ واسطه ای به سؤالات دسترسی ندارد.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور در بخش دیگری گفت: پس از پیشنهاد اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به احتمال زیاد به گونه ای اقدام خواهد شد تا تأثیر سوابق تحصیلی در آزمون فقط جنبه مثبت و کمکی داشته باشد.

آقای سرورالدین افزود: برای کنکور امسال25درصد سوابق تحصیلی و75درصد نمره آزمون در نظر گرفته شده است که این اقدام در سال گذشته به صورت15درصد سوابق تحصیلی و85 درصد نمره آزمون بود.

وی خطاب به کسانی که سوابق تحصیلی خوبی ندارند گفت: به احتمال زیاد سابقه تحصیلی نقش مثبت خواهد داشت به این ترتیب که اگر نمره آزمون داوطلبی خوب بود اما سوابق تحصیلی پایین تری داشت این سوابق تحصیلی به حساب نمی آید.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین در پاسخ به پرسشی درباره ویژگی های آزمون امسال و تفاوت آن با آزمون سال89 گفت: شمار داوطلبان آزمون90حدود150هزار نفر در مقایسه با سال گذشته کاهش داشته است.

آقای سرورالدین درخصوص حوزه های برگزاری آزمون نیز گفت: کیفیت حوزه ها افزایش و کمیت آن کاهش یافته است به این ترتیب که در سال گذشته940هزار نفر آزمون خود را در مدارس دادند که امسال فقط 240هزار نفر در مدارس آزمون می دهند و بقیه شرکت کنندگان در دانشگاه ها آزمون می دهند.

وی گفت: این تصمیم به سبب شکایات برخی داوطلبان در سال گذشته بود چرا که امکانات مدارس بسیار کمتر از دانشگاه هاست.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: با وجود کاهش150هزار نفری تعداد داوطلبان در کنکور90اما ظرفیت پذیرش حدود80 هزار نفر امسال بیشتر شده است به این ترتیب که سال گذشته515هزار نفر پذیرش شدند و امسال حدود595هزار نفر پذیرش خواهند شد.
منبع:iribnews.ir

گردآوری: آلامتو

 

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید