مجله آلامتو

تاکنون مطالعه‌هاي زيادي روي جوانسازي پوست که موضوع مورد علاقه بسياري افراد است، انجام شده و در هر کدام شيوه و روش خاص درماني و سود و ضرر آن مطرح شده است ولي نتايج مطالعه جديدي که در آمريکا انجام شد…

رابطه پوکي استخوان چین و چروک پوست

نشان داد در سال‌هاي اول يائسگي در زنان هر چقدر عمق چروک‌ها بيشتر باشد، دانسيته استخوان کمتر خواهد بود.

در خانم‌ها پس از يائسگي، شکل پوست مي‌تواند آيينه‌اي از سلامت سيستم اسکلتي‌استخواني آنها باشد ولي اين موضوع تاکنون گزارش نشده بود.

اين اطلاعات مي‌تواند نوعي کليد تشخيصي براي خانم‌هايي باشد که در دوران يائسگي به‌سر مي‌برند.

اين مطالعه روي 114 زن در پايان دهه 4 و شروع دهه 5 زندگي انجام شد که دوران قاعدگي خود را طي 3 سال گذشته به پايان رسانده‌ و هيچ هورمون‌تراپي هم نداشته‌اند.

چروک‌هاي صورت و گردن براساس عمق چروک‌ها سنجيده و نمره‌گذاري شده است که بيانگر ميزان سفتي پوست يا سختي آن در ناحيه پيشاني و گونه است.

محققان دريافتند ارتباطي قوي بين نمره چروک و دانسيته استخوان وجود دارد و هر چه اين نمره بالاتر و چروک عميق‌تر باشد، دانسيته استخوان کمتر است.

اين ارتباط در تمام مناطق اسکلتي افراد از جمله لگن، مهره‌هاي کمري و پاشنه پا وجود دارد و به سن، حجم بدن يا فاکتورهاي موثر بر دانسيته استخوان ارتباطي ندارد.

اگرچه ارتباط بين استخوان و پوست نامشخص است ولي اين 2 يک ساختار مشترک پروتئيني به نام کلاژن دارند. با افزايش سن، تغيير در کلاژن رخ مي‌دهد که باعث بدترشدن چروک‌هاي پوستي و شل‌شدن پوست و تاثير بر کيفيت و کميت استخوان مي‌شود. نتايج اين تحقيق در کنگره جامعه متخصصان غدد در بوستون نيز ارائه شده است.

شيوه صحيح زندگي و استفاده از موادمعدني حاوي کلسيم و ويتامين D از مهم‌ترين عوامل کاهش‌دهنده شانس بروز استئوپروز يا پوکي‌استخوان است و براساس مطالعه‌هاي جديد استفاده از ترکيب‌هاي اسيدي سيليکون نيز به اين امر کمک مي‌کند و در بهبود دانسيته استخوان‌ها خصوصا استخوان پا که بلندترين استخوان بدن است، مفيد خواهد بود. با تنظيم موادمعدني استخوان، سلول‌هاي استخوان‌خوار (استئوکلاست) کاهش مي‌يابد و تعداد سلول‌هاي استخوان‌ساز (استئوبلاست) بيشتر مي‌شود. با افزايش مصرف سيليکون در رژيم غذايي توده استخوان در مردان و نيز زنان پيش از يائسگي بهبود خواهد يافت.

اين خبر هيجان‌انگيز هم در بهبود استخوان و هم در بهبود پوست موثر است و همان‌گونه که از علم امروز انتظار مي‌رود سلامت، زيبايي و قدرت، هدف تحقيقات جديد است.

به نقل از : سلامت

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید