مجله آلامتو

يك دندانپزشك گفت: خميردندانهايي كه با ادعاي جرم گيري فروخته مي‌شوند، چنين خاصيتي ندارند بلكه لكه‌هاي رنگي روي دندان را از بين مي‌برند و ميناي آن را سفيد مي‌كنند.

خميردندان باعث از بين رفتن جرم دندان نميشود !

دكتر حميد جلالي در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: جرم، مواد سياه رنگ و آهكي است كه به همراه رسوب دنداني باعث از بين رفتن بافتهاي اطراف دندان مي‌شوند.

وي تاكيد كرد: جرم را دندانپزشك با استفاده از وسايل مكانيكي مانند قلم جرم‌گيري مي‌تواند بردارد و با استفاده از خميردندان نمي‌توان آنها را از بين برد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: رعايت نكردن بهداشت دهان و دندان و استعمال سيگار باعث تشكيل جرم مي‌شود البته املاح بزاق برخي از بيماران زياد است. اين املاح در كنار دندان‌ها رسوب مي‌كند و باعث تشكيل جرم مي‌شود بنابراين اين بيماران بايد دندانهاي خود را به طور مرتب جرم‌گيري كنند.

وي حداقل دوبار مسواك زدن در طول شبانه روز و استفاده از نخ دندان را از عوامل پيشگيري از تشكيل جرم دانست.

جلالي در پايان در پاسخ به اين پرسش كه آيا خميردندانهاي خارجي تاثير بيشتري از خميردندانهاي ايراني در تميزكردن دندانها دارند، گفت: خميردندان‌هاي معمولي براي مسواك زدن مناسب است چون رعايت شيوه صحيح مسواك زدن، اصل مهم در رعايت بهداشت دهان و دندان است بنابراين اگر افراد به شيوه درست مسواك بزنند از دوران جواني به بعد دندانهاي آنها جرم نمي‌گيرد.

بازنشر : آلامتو

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید