مجله آلامتو

خط و نشان سليمي براي رضازاده !

قهرمان فوق سنگين ايران در جريان رقابت‌هاي وزنه‌برداري قهرماني بزرگسالان ايران توانست در حركت يك ضرب ركورد رضازاده را ارتقا ببخشد.

تابناک: شكستن ركوردهای جهانی حسین رضازاده تاكنون حرف و حدیث های زیادی را به وجود آورده است. در ابتدا كه مطرح می شد رضازاده دوست ندارد كه ركوردهایش شكسته شود اما پس از قهرمانی سلیمی در دنیا مشوق هایی از سوی رییس فدراسیون وزنه برداری به وجود آمد تا قهرمان جدید سنگین وزن ایران بتواند به ركوردهای رضازاده برسد.

به گزارش سرویس ورزشی تابناک ؛ این بار نیز بهداد سلیمی برای چندمین بار به ركوردهای حسین رضازاده در رقابتهای قهرمانی كشور حمله كرد و در حرکت یك ضرب ركورد وی را شکست .

وقتی رکورد شکن رضازاده را شوکه کرد !

بهداد سلیمی در نبود حسین رضازاده و کورش باقری به رکوردی حمله کرد که سبب شد این دو شوکه شوند.

بهداد سلیمی ، ملی پوش 21 ساله دسته فوق سنگین وزنه برداری که دیروز رکورد دسته یکضرب ایران را 2 کیلوگرم ارتقا داد و حالا دیگر او بیشترین وزنه ای را که یک انسان در حرکت یکضرب وزنه برداری بالای سر برده در اختیار دارد ، در غیاب سرمربی و رئیس فدراسیون وزنه برداری تصمیم داشت رکوردی دیگر را هم بشکند. رکوردی که اگرچه موفق به ثبتش نشد اما ممکن است دلخوری باقری و رضازاده را از این جوان وزنه بردار به همراه داشته باشد.

بهداد که پس از دوبار حمله به وزنه 214 کیلوگرمی در مسابقات آسیایی گوانگژو و بازی های سوپرلبگ کشور ، در رشت توانست این وزنه را بالای سر ببرد و رکورد حرکت یکضرب جهان که تا قبل از این با 213 کیلوگرم در اختیار حسین رضازاده بود را بشکند . البته وزنه ای که او بالای سر برد را ثبت جهانی نمی کنند چون او در مسابقاتی داخلی این وزنه را مهار کرد که در آن خبری از حضور نمایندگان فدراسیون جهانی و گرفتن آزمایش دوپینگ نبود. اما کورش باقری درباره اهمیت این شکستن رکورد می گفت:« بهداد باید از یک جایی شروع می کرد. اهمیتی ندارد که ثبت جهانی شده یا نه. او حالا این وزنه را بالای سر برده و از این به بعد دیگر ترسی برابرش ندارد. حالا باید از پی وزنه های سنگین تر باشد.»

این نکته ای بود که خود بهداد هم به آن اشاره داشت و گفت:« این برای شروع بود و من به دنبال بالاتر بردن رکوردهایم هستم.» بهداد که قد بلندتری نسبت به حسین رضازاده دارد ، این مزیت را نسبت به او دارد که می تواند وزنش را بالاتر ببرد و با افزایش وزن این امکان که بتواند وزنه هایی سنگین تر را مهار کند ، برایش فراهم است. کاری که حالا یکی از افسوس های زندگی ورزشی حسین رضازاده است. او که همیشه در محافل خصوصی می گوید:« من بارها در تمرینات به وزنه 217 هم رسیدم اما این قدر تعلل کردم که نتوانستم آن را در مسابقات رسمی ثبت کنم. »

اما آنچه در پی رکورد شکنی سلیمی در رشت رخ داد ، وزنه هایی بود که این جوان در حرکت دو ضرب انتخاب کرد. سلیمی که با تیم استان مازندران در بازی ها حاضر شده بود در این حرکت دو بار خواهان ثبت وزنه 260 کیلوگرمی در دوضرب شد که در صورت مهار آن حتی یک کیلو گروم رکورد مجموع جهان را که قبل از این حسین رضازاده ثبت کرده بود را ارتقا می داد. اتفاقی که در برنامه وزنه هایش نبود. او باید در این دسته بعد از ثبت رکورد 225 در حرکت اول به سراغ وزنه 250 کیلوگرمی می رفت که تا به حال به آن نرسیده اما او خواهان وزنه 260 کیلوگرمی شد. وزنه ای که باعث شوکه شدن مسئولان فدراسیون وزنه برداری شد؛« خودمان هم شوکه شدیم. این وزنه در برنامه اش نبود

در رقابت های جهانی وزنه برداری آنتالیای تركیه همه نگاه ها به دسته سنگین وزن دوخته شده بود ؛ جایی كه بهداد سلیمی، ملی پوش جوان ایران با ركوردهای چشمگیری كه كسب كرده سودای قهرمانی جهان و تكرار افتخارات حسین رضازاده را در سر داشت ولی به رغم قهرمانی موفق به رکورد شکنی نشد.

بهداد سلیمی ، جوان 21 ساله مازندرانی كه سال 87 در جریان رقابت های المپیاد ایرانیان با بلند كردن وزنه 188 كیلویی در حركت یكضرب ركورد حسین رضازاده را در رده سنی جوانان پس از 10 سال ترقی بخشید و ظهور یك پدیده جوان را در دسته فوق سنگین وزنه برداری ایران نوید داد، سال گذشته نیز در رقابت های جهانی جوانان قهرمان شد تا همچنان روی نوار رشد و ترقی پیش برود.

سلیمی در یك سال اخیر پیشرفت خیره كننده ای داشته است؛ به طوری كه حالا در رقابت های جهانی تركیه با ركورد اولیه 450 كیلوگرم به همراه اوگنی چیگیف، نایب قهرمان جهان و المپیك از روسیه، بالاتر از تمام وزنه برداران گروه A دسته فوق سنگین قرار دارد.

سلیمی در پاسخ به این سوال كه آیا به شكستن ركورد دسته فوق سنگین جهان كه در اختیار حسین رضازاده است، فكر می كند، گفت: مطمئن باشید نیم نگاهی هم به ركوردشكنی دارم، اما این به شرایط مسابقه، نظر كادر فنی و رقابت با حریفان بستگی دارد.

البته با توجه به این كه مسابقات جهانی آنتالیا، اولین حضور من در مسابقات جهانی بزرگسالان است، اول به كسب مدال طلا فكر می كنم و بعد اگر شرایطش پیش آمد، به ركوردهای جهانی حمله خواهم كرد.

رقیبان بهداد سلیمی در آنتالیا:

1ـ اوگنی چیگیف از روسیه: نایب قهرمان المپیك پكن، قهرمان جهان در سال های 2005 و 2007 و دارنده 3 مدال طلای رقابت های قهرمانی اروپا در 2001 ،2003 و 2010

2ـ ویكتور شرباتیس از لتونی: دارنده نقره المپیك آتن، برنز المپیك پكن، طلای جهانی 2007 و 3 برنز جهان در سال های 97، 98 و 2003 و همچنین 5 طلای اروپا

3ـ ماتیاس اشنایدر از آلمان: قهرمان المپیك 2008 پكن

4یانگ كان آن از كره جنوبی: قهرمان سال 2009 جهان

سعید علی حسینی( پیش از رکوردزنی سلیمی) : آرزو می كنم سلیمی ركورد رضازاده را بشكند!

زمانی من امیدوار بودم كه بتوانم ركورد حسین رضازاده را بشكنم اما حالا بهداد سلیمی در موقعیت شكستن ركورد جهان قرار گرفته است. از صمیم قلب برای او آرزوی موفقیت می كنم.

علی حسینی كه این روزها سخت چشم انتظار رای دادگاه عالی ورزش برای لغو محرومیت مادام العمر خود می باشد، برای تماشای مسابقات دسته فوق سنگین به سالن محمود نامجوی شهرستان رشت رفته است.

سعید علی حسینی درباره رقابتهای دسته فوق سنگین و احتمال شكسته شدن ركورد جهانی حسین ضازاده توسط بهداد سلیمی نیز گفت: «زمانی من امیدوار بودم كه بتوانم ركورد حسین رضازاده را بشكنم اما حالا بهداد سلیمی در موقعیت شكستن ركورد جهان قرار گرفته است. از صمیم قلب برای او آرزوی موفقیت می كنم. بهداد وزنه بردار شایسته ای است كه با ادامه این روند می تواند به قدرت بلامنازع سنگین وزن جهان برای چند سال متوالی مبدل شود.»

 

گردآوری: آلامتو

 

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید