Tafrihat-468 SafarBank
ads پیام افراز
شما اینجایید : خانه » مجله خبری » تولید شیر آلوده به وایتکس در کارخانه‌ها
سالاد نیکویز کلاسیک

یک سالاد فرانسوی قدیمی و بی‌نظیر با ترکیبی از سیب‌زمینی، تخم‌مرغ و زیتون. مواد لازم برای 4 نفر 4 عدد تخم‌مرغ 100 گرم سیب‌زمینی (ترجیحا نابالغ) 100 گرم لوبیا ...

تولید شیر آلوده به وایتکس در کارخانه‌ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

در استاندارد جهانی، شیر درجه یک، به شیری گفته می شود که بار میکروبی آن زیر صدهزار میکروب در هر میلی لیتر شیر باشد. شیر درجه دو، شیری است که بار میکروبی آن بین صدهزار تا پانصد هزار میکروب در هر میلی لیتر باشد

 

 

 

شیر سالم حالت شیمیایی قلیایی دارد اما زمانی که بار میکروبی آن از حد مجاز می‌گذرد، اسیدی می‌شود. کارخانه‌داران برای جلوگیری از این اتفاق به آن «آب ژاول» یا «وایتکس» اضافه می‌کنند. این عمل باعث می‌شود تا دوباره حالت شیمیایی شیر قلیایی شود. از طرف دیگر اداره استاندارد هم متوجه این قضیه نمی‌شود، چون نتیجه این عمل قابل اثبات نیست!

انتشار برخی اخبار مبنی بر بالا بودن بار میکروبی شیر در ایران، واکنش تعدادی از کارشناسان حوزه تغذیه و سلامت را به دنبال داشته است، مدتی پیش رئیس اتحادیه لبنیات کشور خبر قابل تاملی را اعلام کرد و گفت: «حد استاندارد بار میکروبی شیر ۱۰۰ هزار و در نهایت یک میلیون واحد است که این میزان در مورد تولیدات داخلی به ۲۰ میلیون نیز می‌رسد.» خبر قابل‌تامل بعدی را یک کارشناس صنایع غذایی به تهران امروز می‌دهد. «فاطمه اسکندری» کارشناس ارشد صنایع‌غذایی به خبرنگار ما می‌گوید: «اگر بار میکروبی شیر از حد استاندارد آن بیشتر باشد، کارخانه داران باید آن را برگردانند.» اما به گفته او، برخی کارخانه‌دارانی که به فکر سود خود هستند، برای رد شدن از دایره نظارت وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی و سازمان استاندارد راه حلی را یافته‌اند که سلامت میلیون‌‌ها ایرانی را تهدید می کند!

اسکندری می‌گوید: « شیر سالم حالت شیمیایی قلیایی دارد اما زمانی که بار میکروبی آن از حد مجاز می‌گذرد، اسیدی می‌شود. کارخانه‌داران برای جلوگیری از این اتفاق به آن «آب ژاول» یا «وایتکس» اضافه می‌کنند. این عمل باعث می‌شود تا دوباره حالت شیمیایی شیر قلیایی شود. از طرف دیگر اداره استاندارد هم متوجه این قضیه نمی‌شود، چون نتیجه این عمل قابل اثبات نیست!» به گفته او، البته بار میکروبی در سایر مواد غذایی هم وجود دارد اما می‌توان از خطرات آن جلوگیری کرد. اسکندری در عین حال حاضر نمی‌شود نام کارخانه‌های متخلف را اعلام کند.

«دکتر آراسب دباغ» متخصص بهداشت مواد غذایی هم استفاده از وایتکس را یک روش تقلبی قدیمی می‌داند و می‌گوید: «نباید این مسئله را به همه کارخانه داران تعمیم داد. الان کارخانه‌های زیادی هستند که مسائل ایمنی و بهداشتی را رعایت می‌کنند ولی فعالان حوزه تغذیه و سلامت خوب می‌دانند که برخی کارخانه‌های سودجو، برای آنکه مجبور نشوند پول بیشتری برای تهیه شیر استاندار بدهند، از وایتکس استفاده می‌کنند.» به گفته او گرانی وتورم امروز حتی اجازه دامداری سنتی را هم به دامداران نمی‌دهد، از طرف دیگر هم کسی به آنها برای صنعتی شدن کار کمک نمی‌کند. به نظر هم نمی‌رسد مسئولان امر برنامه‌ای داشته باشند.

«الهام مریخی» دیگر کارشناس تغذیه هم به تهران امروز می‌گوید: «بار میکروبی در سایر غذا‌ها و حتی خشکبار هم وجود دارد، اما بار میکروبی در تولید فرآیند شیر خود را زودتر نشان می‌دهد.» البته با توجه به استفاده کارخانه داران از مایعات غیر مجاز مانند وایتکس، به نظر می‌رسد که سازمان‌های نظارتی با چشمان مسلح هم دیگر قادر به تشخیص آن نیستند.زودهنگام و دیرهنگامش هم فرقی ندارد! مریخی می‌گوید: «بیشتر شرکت‌های شیر پروانه نظارت دارند اما چون شرایط ایمنی و فنی بیشتر آنها مناسب نیست، نمی‌توان به سلامت محصول آنها اطمینان کرد.»

او می‌گوید: «حداقل ۶۰ درصد کارخانه‌های شیر ایران شرایط لازم برای تولید یک محصول سالم را ندارند.»

شیر درجه سه، شیری است که بار میکروبی آن بین پانصد‌هزار تا یک میلیون میکروب در هر میلی لیتر شیر باشد و براساس قانون سلامت، دامداران باید از تحویل شیری که بیشتر از یک میلیون بار میکروبی داشته باشد، خود‌داری کنند

او هم به مانند «فاطمه اسکندری» حاضر نمی‌شود تا نامی از کارخانه‌های خاطی را ببرد.

بار میکروبی چیست؟

در استاندارد جهانی، شیر درجه یک، به شیری گفته می شود که بار میکروبی آن زیر صدهزار میکروب در هر میلی لیتر شیر باشد. شیر درجه دو، شیری است که بار میکروبی آن بین صدهزار تا پانصد هزار میکروب در هر میلی لیتر باشد.

شیر درجه سه، شیری است که بار میکروبی آن بین پانصد هزار تا یک میلیون میکروب در هر میلی لیتر شیر باشد و براساس قانون سلامت، دامداران باید از تحویل شیری که بیشتر از یک میلیون بار میکروبی داشته باشد، خود داری کنند.

بار میکروبی در ایران!

تقریبا هم بخش دولتی و هم بخش کارشناسی و خصوصی اعتقاد دارند که بار میکروبی شیر در ایران بالاست. اما بخش دولتی و مسئول به این مسئله توجهی ندارند! براساس گفته‌های «احسان ظفری» رئیس اتحادیه لبنیات، هم اکنون شیر خام تولیدی وضعیت مناسبی ندارد و می توان گفت فقط ۴۰ درصد از شیر خام تولید شده در واحد‌های صنعتی از کیفیت بالایی برخوردار است و ۶۰ درصد مابقی که بیشتر مربوط به دامداری های سنتی است، وضعیت مطلوبی وجود ندارد.

او با بیان اینکه بار میکروبی شیر نباید از یک میلیون بالاتر باشد، می‌گوید: «حد استاندارد بار میکروبی شیر ۱۰۰ هزار واحد است که این میزان در مورد تولیدات داخلی به ۲۰ میلیون نیز می رسد.»

به گفته او انجام اقداماتی برای کاهش بار میکروبی شیر توسط واحد‌های لبنی نیز تا حدی امکان پذیر است و در برخی موارد به طور کامل از بین نمی رود. ظفری یکی از را ه حل‌های ممکن برای کاهش بار میکروبی شیر را افزایش دما می‌داند که این امر نیز تا حدی ممکن است. چون بیش از حد معینی به مواد پروتئینی موجود در شیر ضربه وارد ساخته و طعم و مزه محصول را تغییر می دهد. رئیس اتحادیه لبنیات با بیان اینکه بار میکروبی شیر خام در فصول گرم به میزان قابل توجهی افزایش می یابد،می گوید: «رعایت مسائل بهداشتی در زمان دوشش، نگهداری در دمای مناسب و حمل و نقل مطلوب نیز تاثیر مستقیمی در کاهش یا افزایش کیفیت شیر خام دارد.»

دکتر جواد وکیلی گیلانی، رئیس هیات مدیره مرکز همکاری های امور دام با تاکید بر اینکه کارخانه‌ها باید از تحویل شیر با بار میکروبی بالا خودداری کنند هم می‌گوید: «متاسفانه از کل تولید شیر در کشور، تنها دو میلیون تن شیر تولید شده در دامداری های صنعتی به صورت بهداشتی تولید می شود.»

او با بیان اینکه بار میکروبی شیر در دامداری های «صنعتی» درحد کشورهای اروپایی و آمریکایی است، می‌گوید: «متاسفانه در دامداری‌های سنتی بار میکروبی شیر بسیار بالاست. در حالی‌که در دامداری‌های صنعتی این میزان حداکثر به یک میلیون می‌رسد.»آمارهای دکتر مجتبی نوروزی رئیس سابق سازمان دامپزشکی کشور هم می‌گوید که بار میکروبی شیر در ایران از پانصد هزار تا چندین میلیون واحد است!

در کمال تعجب، اعرابی کارشناس صنایع غذایی هم می‌گوید: «هرچند بار میکروبی شیرها از حد استاندارد اروپا و آمریکا بالاتر است اما غیر از موارد شدید، عاملی برای مسمومیت افراد به شمار نمی‌آید. این بار میکروبی شیرها به علت مقاومت دستگاه گوارش ایرانیان آسیب‌زا نیست.» اما رسول دینارود معاون سابق وزیر بهداشت می‌گوید: «‌آلودگی غذا در ایران سالی ۳۵ هزار نفر را می‌کشد و میلیاردها تومان خسارت اقتصادی به بار می‌آورد.». البته این آمار به دو سال قبل باز‌می‌گردد وهنوز آمار تازه‌ای این مرگ ومیرها اعلام نشده است! حال باید پرسید آیا مردم می‌دانند که شیری که این روزها با قیمت‌های عجیب می‌خرند، ممکن است بلای جانشان باشد یا نه!

 

 

laghari
خرید شارژ
قیمت ماشین
سفر به سواحل آنتالیا :تور آنتالیا
خوش اندام شو! - تمریناتی برای تناسب اندام : تناسب اندام و کاهش وزن
سرگرمی و تفریح ایران پو
خرید آنلاین جاروبرقی جاروبرقی
ثبت برند ، ثبت انواع شرکت برند و شرکت ثبت کنید
خرید گیفت کارت اپل گیفت کارت
کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای آلامتو محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
بالا
به آلامتو امتیاز دهید