مجله آلامتو

انفجار دومین ستاره عظیم جهان سال 2012

بر اساس آنچه به تازگی منتشر شده، ستاره آلفا- جبار در سحابی اوریون به زودی، شاید تا سال 2012 طی انفجاری مهیب از هم متلاشی خواهد شد به شکلی که ترکش‌های این انفجار مهیب می‌تواند زمین را تحت ‌تأثیر خود قرار دهد.

اما آیا واقعا چنین انفجاری در سال 2012 رخ خواهد داد؟ اخترشناسان اینطور فکر نمی‌کنند. در حالی که دومین ستاره عظیم جهان به سرعت در حال از دست دادن جرم بوده و در حال حاضر به یک ستاره عظیم سرخ رنگ تبدیل شده است، یعنی به زودی منفجر شده و به یک ابرنواختر تبدیل خواهد شد، دلیلی وجود ندارد که زمان انفجار این ستاره را تا این حد زود تصور کرد.

فیلیپ آرگود، استاد مؤسسه تکنولوژی نیوجرسی این داستان را داستانی کاملا هالیوودی می‌نامد زیرا به اعتقاد وی در واقعیت فرایند تدریجی انفجار ستاره‌ای اجتناب‌ناپذیر است اما هیچ‌کس نمی‌داند چنین انفجاری چه زمانی رخ خواهد داد و اعلام سال 2012 برای رخ دادن چنین پدیده‌ای تنها یک حدس ساده است.

وی می‌گوید: آلفا- جبار یک ابرستاره سرخ رنگ است و روزی در نهایت به ابرنواختر تبدیل خواهد شد، اما کی؟ چه کسی می‌داند؟
از سوی دیگر فیل پلیت، اخترشناس معتقد است آلفا-‌ جبار در نهایت روزی منفجر خواهد شد اما به اندازه‌ای از زمین دور است که نمی‌تواند به آن آسیبی وارد کند. وی می‌گوید: یک ابرنواختر نباید دورتر از 25 سال نوری باشد تا بتواند به واسطه نور یا دیگر پدیده‌ها به زمین آسیب وارد کند، در حالی که فاصله آلفا- جبار 25 برابر این فاصله است.

داستان جنجالی انفجار این ستاره در سال 2012 برای نخستین بار در روزنامه‌ای استرالیایی منتشر شد. در این خبر پیش‌بینی شده بود که انفجار ستاره‌ای مهیب رخ خواهد داد که درخشش آن ده‌ها میلیون بار شدیدتر از خورشید خواهد بود و اعلام کرده بود این رویداد به زودی رخ خواهد داد. در واقع مبنای این داستان درست است، آلفا‌- جبار طی انفجاری که امکان مشاهده آن از روی زمین نیز وجود دارد، منفجر خواهد شد اما درخشش آن به اندازه‌ای نخواهد بود که بتوان آن را به خورشید دوم تشبیه کرد.

به گفته محققان این ستاره کهنسال از مرکز در حال تخلیه سوختی است. این سوخت آلفا- جبار را درخشان و پرحرارت نشان می‌دهد اما زمانی که سوخت به پایان برسد، ستاره به سرعت در خود متلاشی خواهد شد.

با این همه انفجار قریب‌الوقوع ستاره آلفا- جبار در حال مشتعل‌تر کردن شایعات اینترنتی است که درباره نظریه‌های مرتبط با روز آخر جهان به وجود آمده است که بر اساس تقویم قوم مایان این رویداد در یکی از روزهای سال 2012 رخ خواهد داد. اما پلیت همچنان بر نظر خود پافشاری می‌کند: گفتن اینکه یک ستاره کی منفجر خواهد شد، در حالی که از آن فاصله بسیاری داریم، بسیار دشوار است. شاید آلفا- جبار امشب منفجر شود، شاید صدهزار سال یا شاید چندین قرن دیگر؛ هیچ‌کس از این تاریخ اطمینانی ندارد.
طی روزهای گذشته در نشریات متعدد علمی خبر دیده شدن 2خورشید در آسمان زمین در پی منفجر شدن یکی از عظیم‌ترین ستاره‌های جهان هستی نگرانی بسیاری را برانگیخته است.

گروهی از محققان که انفجار این ستاره را پیش‌بینی کرده‌اند می‌گویند این پدیده کیهانی بزرگ‌ترین آتش‌بازی از زمانی خواهد بود که زمین متولد شده است و آسمان شب را به مدت یک یا 2هفته به اندازه روز روشن خواهد کرد. ستاره آلفا- جبار که در سحابی اوریون قرار دارد 640 سال نوری از زمین فاصله دارد.
برد کارتر، یکی از اخترشناسان دانشگاه کوئینزلند جنوبی که این انفجار را پیش‌بینی کرده است می‌گوید: این انفجار می‌تواند در یکی از روزهای سال‌جاری رخ دهد یا تا میلیون‌ها سال دیگر نیز خبری از چنین انفجاری نباشد.

به نقل از : خبرگزاری مهر

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید